سفر خارجی ارزان، کلیاتی درباره کوچ‌سرفینگ
سفر خارجی ارزان، کلیاتی درباره کوچ‌سرفینگReviewed by Mahdi on May 29Rating: 5.0سفر خارجی ارزان، بخش اول کلیاتی درباره کوچ‌سرفینگ

کلیاتی درباره کوچ‌سرفینگ

سفر كردن یكی از لذت بخش‌‌ترین فعالیت‌هایی است كه هر كس می‌تواند انجام دهد. سفر كردن به خارج از كشور و دیدن جاذبه‌های گردشگری و آشنایی با فرهنگ و سنت‌های كشورها و ملت‌های دیگر از جذابیتی دوچندان برخوردار است. در روزگاری نه چندان دور، سفر كردن به كشورهای خارجی محدود به اقشار کمی از جامعه بود، ولی این روزها، با توسعه فناوری و به وجود آمدن روش‌های ارزان قیمت برای سفرهای خارجی، دیگر سفر كردن به گوشه‌ای دیگر از دنیا، یك رویای دست نیافتنی نیست. در این مجموعه از مقالات، بنا داریم روش‌هایی برای سفر خارجی ارزان قیمت به برای علاقه‌مندان به سفر و گردشگری معرفی كنیم.

معمولا همه ما با پارادوكسی در زمینه سفر روبرو هستیم. از طرفی سفر و تجربه و ماجراجویی در سنین جوانی و دورانی که حوصله و قدرت و انرژی بیشتری داریم، لذت بیشتری دارد و از طرف دیگر، این گذر زمان است كه اندوخته‌های ما را افزایش می‌دهد و اغلب مردم در سنی توان سفرهای خارج از كشور را پیدا می‌كنند كه دوره اوج جوانی‌شان را پشت سر گذاشته‌اند. در این مجموعه مقالات، در صدد پیدا كردن نقطه تعادلی برای حل این پارادوكس هستیم. چطور می‌توانیم وقتی هنوز جوان هستیم و اندوخته آنچنانی نداریم، ارزان و اقتصادی به خارج از كشور سفر كنیم؟

در سال 2003 ، چهار هم‌بنیان‌گذار جوان، ایده اولیه «كوچ سرفینگ» را با ارسال ایمیلی برای گروهی از دانشجویان ایسلندی به مرحله عمل درآوردند. كوچ سرفینگ بر پایه این ایده اولیه ایجاد شد كه افرادی هستند كه حاضرند ظرفیت خالی خانه شان را با كسانی كه نمی‌شناسند و تا به حال به صورت مستقیم با آنها دیدار نداشته‌اند، به اشتراك بگذارند.  كوچ سرفینگ یكی از بهترین نمونه‌های «اقتصاد مشاركتی» است. ایده اساسی اقتصاد مشاركتی این است، كه گروهی از افراد كه به نوعی اعتماد نسبی بین آنها جریان دارد، با به اشتراك گذاشتن منابع مختلفی كه در اختیار دارند، برای یكدیگر ارزش افزوده ایجاد میكنند.

كوچ سرفینگ از دو واژه couch به معنی مبل راحتی و surfing به معنی سیر و سیاحت كردن تشكیل شده است. این وب سایت كه از ادرس couchsurfing.com  قابل دسترسی است، یك شبكه اجتماعی است كه در سال 2003 در سان فرانسیسكو در ایالت كالیفرنیا آمریكا، بنیان نهاده شد. اعضای این شبكه اجتماعی پس از ثبت نام و عضویت در وب سایت، دارای یك پروفایل عمومی خواهند بود و می‌توانند در این صفحه، اطلاعات شخصی خود شامل تحصیلات، علایق و اهدافشان  را به نمایش بگذارند. بخش دیگری نیز به صورت اختصاصی برای به اشتراك‌گذاری تصاویر اعضا وجود دارد. پس از ورود به این شبكه اجتماعی هر یك از اعضا می‌توانند به عنوان میهمان یا میزبان یا هر دو، در وب سایت فعالیت كنند.

به عنوان یك میهمان، اعضا می‌توانند، با جست‌وجوی میزبانانِ بالقوه‌ای كه در هر شهر وجود دارند، و مشاهده پروفایل در صورت تمایل به هر یك از آنها درخواست اقامت بدهند. میزبانان، درخواست‌هایی كه برایشان ارسال شده را مشاهده می‌كنند و از طریق سیستم پیام‌رسانی كه در داخل این شبكه اجتماعی تعبیه شده، با میهمان به تعامل مستقیم می‌پردازند. در صورتی كه زمان و شرایط اقامت مورد توافق طرفین قرار گرفت، درخواست میهمان توسط میزبان مورد پذیرش قرار می‌گیرد و میهمان با دریافت اطلاعات مورد نیاز، شامل آدرس و اطلاعات تماس میزبان در زمان مقرر به منزل او مراجعه می‌كند.

تمامی مراحل توافق بین میهمان و میزبان بر عهده طرفین است. دریافت هر گونه وجه نقد توسط میزبان در كوچ‌سرفینگ ممنوع است،‌ هر چند در صورت توافق طرفین، میزبان می‌تواند خدمات دیگری نیز به میهمان ارائه كند و هزینه آن را دریافت نماید.

اهمیت شبكه اجتماعی کوچ‌سرفینگ و سفر خارجی ارزان

سرفینگ محدود به اقامت رایگان در كشورهای دیگر نیست. این نوع نگاه، یعنی توجه بیش از حد روی موضوع اقامت رایگان،‌ با روح كوچ سرفینگ فاصله دارد. در عین حالی كه سفر با كوچ‌سرفینگ از لحاظ اقتصادی بسیار ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر است ولی شاید مهم‌ترین وجه تمایز بین سفر از طریق كوچ‌سرفینگ و سفر به صورت عادی و اقامت در هتل، آشنایی با مردم محلی و فرهنگ واقعی جامعه میزبان است. ارتباطات و تعاملاتی كه در حینِ اقامتِ افرادی از ملیت‌ها و زبان‌های مختلف در كنار هم، ایجاد می‌شود، برای درك فرهنگ‌های خارجی، بسیار مفید و كارساز است.

couchsurfing033

couchsurfing

وقتی پای هزینه باشد،‌ اهمیت كوچ سرفینگ فقط در حذف هزینه اقامت نیست. با داشتن یك دوست مورد اعتماد در كشور خارجی كه به آن سفر می‌كنید، می‌توانید با خیال راحت فروشگاه‌های ارزان قیمت را پیدا كنید، روش‌های حمل و نقل ارزان را از كسانی كه ساكن آن شهر هستند، بپرسید و راه‌های جدیدی برای هزینه بهینه پولتان در سفر پیدا كنید.

به عنوان یك كوچ‌سرفرِ تازه كار، شما با یك مانع جدی در شروع كار در كوچ سرفینگ مواجه هستید. یك عضو تازه وارد، هیچ اعتباری در این وب سایت ندارد، و اعضای قدیمی‌تر و میزبانان شهر مقصد، راهی برای اطمینان پیدا كردن از قابل اعتماد بودن او ندارند. راه‌های متنوعی برای جلب اعتماد میزبانان در كوچ‌سرفینگ وجود دارد، مهم‌ترین روش، داشتن رفرنس‌های متعدد است. رفرنس یا مرجع، پیامی است كه توسط یكی از اعضای شبكه اجتماعی كوچ سرفینگ برای یك عضو دیگر به صورت عمومی منتشر می‌شود. رفرنس‌‌هایی مهم و تاثیرگذار تلقی می‌شوند كه توسط اعضایی نوشته شده باشند كه خودشان دارای رفرنس‌های معتبری باشند. به این صورت اعتبار افراد به صورت شبكه‌ای به یكدیگر منتقل می‌شوند. معمولا رفرنس‌ها توسط میزبانان برای میهمان‌ها و برعكس توسط میهمانان برای میزبانان، نوشته می‌شود. رفرنس حاوی تجربه میهمان یا میزبان از طرف مقابل در طی مدت اقامت در كنار یكدیگر است. یكی از راه‌هایی كه می‌توانید شانستان را برای اینكه درخواستتان مورد قبول قرار بگیرد افزایش دهید، این است که میزبان كوچ سرفینگ باشید. میزبانی در كوچ سرفینگ باعث می‌شود، در این شبكه اجتماعی شناخته شوید و در زمان ضرورت و نیاز، اعتباری كه جمع آوری كرده‌اید، به مورد استفاده‌تان قرار بگیرد و بتوانید گزینه‌های متنوعی برای اقامت در اختیار داشته باشید.

couchsurfing-logo-03s

couchsurfing-logo

غیر از رفرنس راه‌های دیگری برای جلب اعتماد در كوچ سرفینگ وجود دارد. مثلا انتشار تعداد زیادی عكس كه شما و شخصیت شما را معرفی كند یا تایید شماره تلفن یا شماره حساب بانكی یا آدرس منزل‌تان توسط شركت كوچ‌سرفینگ.

كوچ سرفینگ از ابتدای تاسیس تا سال2011 به صورت غیر انتفاعی اداره می‌شد و در این سال، شركت به صورت انتفاعی در آمد. یكی از مدل‌های درآمدزایی این شركت هم، همین اعتبارسنجی افراد و تایید هویت آنهاست. با این حال، تمام خدمات اصلی كوچ سرفینگ كاملا رایگان است و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای می‌توانید از تمامی امكانات این شبكه اجتماعی استفاده كنید.

کلمات کلیدی :

پی پال ,پی پل ,ویزا کارت ,وقت سفارت ,خريد از آمازون ,پرداخت ارزي ,پرداخت دلاري