دوره جامع تحلیل گری مالی و سرمایه گذاری مبتنی بر استاندارد بین المللی CFA
دوره جامع تحلیل گری مالی و سرمایه گذاری مبتنی بر استاندارد بین المللی CFAReviewed by مدیر سایت on Feb 7Rating: 4.5آزمون دوره جامع تحلیل گری مالی و سرمایه گذاری مبتنی بر استاندارد بین المللی CFA

یکی از مدارک و گواهینامه ­هایی که برای تحلیل گران مالی و سرمایه گذاران مهم است و به عنوان یک رزومه میتواند در توانمندی فرد شاخص باشد داشتم مدرک CFA است. CFA مخفف عبارت Chartered Financial Analyst است که آزمون آن توسط موسسه ای با همین عنوان یعنی CFA Institute برای ارائه گواهینامه برگزار میشود و در صورتی که فردی بتواند هر سه سطح این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارد گواهی نامه CFA Charter را دریافت کرده و به عنوان CFA Charter Holder شناخته می شود. 

در خصوص اعتبار این مدرک میتوان به این نکته اشاره کرد که Financial Times در مقاله ای از آن به عنوان برترین استاندارد (Gold Standard) مدارک مرتبط با حوزه مالی و سرمایه گذاری نام برده است.

زمان، مکان و هزینه برگزاری آزمون CFA :

 آزمون CFA در سه سطح برگزار می شود به این ترتیب که آزمون سطح ۱دو بار در سال برگزار می شود که علاوه بر اولین یکشنبه ماه June در ماه دسامبر نیز برگزار می شود و آزمون های CFA سطح ۲ و ۳ تنها یک بار در سال و در اولین یکشنبه ماه June برگزار می گردد.

در خصوص مراکز برگزاری آزمون، در زمان ثبت نام برای آزمون با توجه به کشوری که به عنوان محل زندگی انتخاب میکنید، مراکز مجاز که در نزدیکی شما وجود دارد را نشان می دهد و معمولا این مراکز یکی از شهر های دبی، ایروان، و استانبول می باشد. البته نکته ای که در اینجا مطرح می شود این است که شما میتوانید کشور محل زندگی خود را جای دیگری که در آن زمان در آنجا حضور دارید انتخاب کنید که مایل به امتحان در آن کشور هستید.

چنانچه مایل باشید اطلاعات تکمیلی در خصوص زمان برگزاری آزمون CFA مشاهده کنید میتوانید از لینک CFA Program Exam Calendars استفاده نمایید و در خصوص مکان های برگزاری میتوانید از لینک Test Center Locations استفاده کنید.

نکاتی پیرامون آزمونCFA:

  • سوالاتی که در آزمونهای سطح 1 و 2 مطرح می شوند به صورت چند گزینه ای و سوالات آزمون سطح 3 به صورت ترکیبی از سوالات تستی و تشریحی برگزار می شود.
  • برای آمادگی جهت شرکت در این آزمون، موسسه CFA، پیشنهاد میکند 300 ساعت مطالعه برای تسلط بر مفاهیم توسط شرکت کنندگان صورت گیرد
  • زبان برگزاری آزمون به انگلیسی می باشد.
  • کلیه سوالات آزمون CFA بر اساس مطالب CBOK طراحی می شود. زمان بندی برگزار یآزمون برای CFA Level 1 در دو بخش صبح و بعد از ظهر می باشد. این آزمون مجموعا از 240 سوال (120 سوال در بخش صبحو 120 سوالدربخشبعدازظهر) تشکیل میشود.
  • برای ثبت نام حتما باید از طریق سایت اصلی یعنی CFAinstitute.org اقدام کرد و پرداخت به صورت آنلاین می باشد.
  • کسانی که در این آزمون شرکت میکنند منحصرا مجاز به استفاده از دو نوع ماشین حساب می باشند:
  • Texas Instruments BA II Plus – including BA II Plus Professional
  • Hewlett Packard 12C – including the HP 12C Platinum
  • شرکت کنندگان در این آزمون می بایست سطوح مختلف این مدرک را به ترتیب پشت سر بگذارند.

CFA-test

هزینه برگزاری آزمون CFA :

هزینه برگزاری آزمون CFA شامل دو بخش است. اولین بخش، مبلغ Program Enrollment Fee مربوط به آن دسته از شرکت کنندگانی است که برای نخستین بار و قبل از ثبت نام سطح ۱ پرداخت می شود و در حقیقت چیزی شبیه حق ثبت نام در CFA Program می باشد و تکرار نخواهد شد که برای آزمون ۲۰۱۶ این مبلغ برابر ۴۵۰$ می باشد. دومین بخش مبلغ Exam Registration Fee است که برای هر بار شرکت در آزمون پرداخت می گردد که این مبلغ نیز برای آزمون ۲۰۱۶ معادل ۸۶۰$ است. 

خدماتی که شما در مقابل پرداخت هزینه های فوق از آنها برخوردار می شوید عبارتند از ثبت نام آزمون، نسخه الکترونیکی مجموعه آموزشی CBOK و همچنین شرکت در یک آزمون آزمایشیMock Examهمچنین در صورت نیاز شما با پرداخت ۱۵۰$ اضافه تر در مرحله پرداخت هزینه ثبت نام می توانید در صورت تمایل نسخه چاپی منابع CBOK را نیز در اختیار داشته باشید.

برای پرداخت هزینه آزمون CFA به این لینک مراجعه کنید.

کلمات کلیدی :

پی پال ,پی پل ,ویزا کارت ,وقت سفارت ,خريد از آمازون ,پرداخت ارزي ,پرداخت دلاري