تشخیص سرطان پانکراس با اپلیکیشن BiliScreen
تشخیص سرطان پانکراس با اپلیکیشن BiliScreenReviewed by ananayis on Aug 30Rating: 4.5تشخیص سرطان پانکراس با اپلیکیشن BiliScreenتشخیص سرطان پانکراس با اپلیکیشن BiliScreen

محققان دانشگاه واشنگتن بر روی برنامه ای که تحقیق می کنند که با استفاده از آن مردم می توانند به راحتی یک غربالگری برای سرطان پانکراس و سایر بیماری های پانکراس با استفاده از یک سلفی و یک تلفن هوشمند انجام دهند.

سرطان پانکراس یکی از سخت ترین انواع سرطان است و نرخ بقاء پنج ساله این بیماری 9٪ است. به علت این که این بیماری هیچ گونه علاوم گوارشی ندارد و ابزار غربالگری غیر تهاجمی برای رسیدن به تومور قبل از گسترش آن وجود ندارد.

در حال حاضر، محققان دانشگاه واشنگتن در حال ایجاد برنامه ای هستند که به مردم اجازه می دهد به راحتی سرطان پانکراس و سایر بیماری های پانکراس را تشخیص دهند.

برنامه BiliScreen با استفاده از یک دوربین گوشی هوشمند، الگوریتم های بینایی کامپیوتری و ابزار یادگیری ماشین برای تشخیص افزایش سطوح بیلیروبین در اسکلر هر شخص و یا قسمت سفید چشم، عمل تشخیص را انجام می دهد.

رتشخیص سرطان پانکراس با اپلیکیشن BiliScreen

یکی از اولین نشانه های سرطان پانکراس و سایر بیماری های پانکراس، زردی، یعنی زرد شدن پوست و چشم ها ناشی از بالا رفتن سطح بیلی روبین در خون است. توانایی تشخیص نشانه های زردی زمانی که سطح بیلی روبین در حداقل است،  قبل از اینکه زردی برای چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد، این برنامه غربالگری کاملا جدید برای افرادی که در معرض خطر هستند نشانه های خطر را فعال می کند.

pancreatic-cancer-detection-2

محققان دانشگاه واشنگتن می گویند در یک مطالعه اولیه بالینی از 70 نفر، برنامه BiliScreen که در کنار یک پرینتر چاپی 3 بعدی که مقدار نوری که به چشم می رسد را کنترل می کرد، مورد استفاده قرار گرفت. که با موفقیت در 89.7٪ از موارد سطح بیلی روبین شناسایی شده توسط برنامه با آزمایش خونی که روی داوطلبین انجام شد، مطابقت داشت.

الکس ماریکاکیس، دانشجوی دکترا در دانشکده علوم کامپیوتر و مهندسی پل جی. آلن می گوید: “مشکل سرطان پانکراس این است که زمانی که علائم بیماری مشاهده شد، اغلب دیگر برای درمان خیلی دیر است.” وی همچنین اضافه کرد: “امید این است که اگر مردم بتوانند این آزمایش ساده را یک بار در ماه در حریم خصوصی خانه های خود انجام دهند ممکن است به قدری بیماری زود تشخیص داده شود تا بتوانند درمان شوند و نجات یابند.”

برای آشنایی بیشتر با این برنامه اینجا را کلیک کنید.