آمازون بزرگترین فروشگاه آنلاین خاورمیانه سوق را خرید
آمازون بزرگترین فروشگاه آنلاین خاورمیانه سوق را خریدReviewed by مدیر سایت on Mar 29Rating: 4.0حضور آمازون در خاورمیانه با خرید فروشگاه آنلاین سوقآمازون دیجی کالا خاورمیانه یعنی سایت سوق امارات را خرید

آمازون بر سر خرید سوق،بزرگترين فروشگاه خرده فروشی اينترنتی در منطقه خاورميانه يعنی «Souq.com»، به توافق رسید.

فروشگاه آنلاین سوق در سال ۲۰۰۵ میلادی به راه افتاد و در آن، بیش از هشت میلیون و ۴۰۰ هزار کالا و محصول از جمله وسایل الکترونیکی، لباس، محصولات بهداشتی و آرایشی، و وسایل خانه به صورت آنلاین عرضه می‌شود.

 برخی رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که آمازون حدود ۶۵۰ میلیون دلار برای خرید سوق پرداخت می‌کند.

خبر مربوط به توافق با آمازون، تنها یک روز بعد از انتشار گزارش‌ها درباره پیشنهاد ۸۰۰ میلیون دلاری “اعمار مالز”، گرداننده بزرگ‌ترین مرکز خرید دوبی، به سوق منتشر شد.
amazon-souq-digikala
 با اين حساب بالاخره مشخص شد که برنامه آمازون برای نفوذ در خاورميانه چيست و به جای حضور مستقيم و رقابت با فروشگاه های محلی، تصميم گرفته تا بزرگترين نمونه از آنها را به خدمت خود درآورد. «راس گرندينيتی»، يکی از معاونين ارشد آمازون در همين رابطه می گويد: «اين دو فروشگاه دارای يک DNA مشابه هستند. فروشگاه Souq فروش اينترنتی را در خاورميانه پايه گذاری کرد و تجربه ای بی نظير در اختيار کاربران قرار داد. اکنون می خواهيم با کمک تکنولوژی های آمازون و منابع جهانی که در اختيار داريم، از Souq.com پشتيبانی کنيم و از آنها بياموزيم.»

در اين ميان «انگجت» می نويسد که رقم پرداختی برای خريد اين فروشگاه رسماً اعلام نشده در حالی که گزارش «تک کرانچ» بر اساس گفته های «يک منبع قابل اطمينان»، حاکی از آن است که مذاکرات بر روی رقم پرداختی در ماه های اخير بين ۵۰۰ الی ۷۰۰ ميليون دلار بوده و در نهايت رقم توافقی، ۶۵۰ ميليون دلار بوده است. وب سايت تک کرانچ همچنين خاطر نشان می کند که رقم مورد نظر از سوی Souq.com معادل يک ميليارد دلار بود که در مذاکرات سال گذشته ميلادی تا کنون، کاهش قابل توجهی داشته است.

سوق بیش از ۴۵ میلیون کاربر در ماه دارد و فعالیت‌هایش را در عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر متمرکز کرده است. با اين حساب، آمازون به لطف سابقه Souq.com، می تواند حضوری قدرتمند در کشورهايی نظير مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی داشته باشد. بايد ديد در ادامه راه، آمازون و Souq.com به يکی از مهم ترين کشورهای منطقه، يعنی ايران هم خدمات خود را ارائه خواهند داد و تهدیدی برای فروشگاه آنلاین داخلی مانند دیجی کالا می شود يا آمازون باز هم تصميم می گيرد با خريد يکی از فروشگاه های اينترنتی که اکنون داخل ايران فعاليت می کنند، وارد کشورمان شود.

توافق دو طرف اواخر سال میلادی جاری نهایی و اجرایی خواهد شد.