چگونه با امنیت به صورت آنلاین خرید کنیم؟
چگونه با امنیت به صورت آنلاین خرید کنیم؟Reviewed by مدیر سایت on Jul 15Rating: 4.0

خرده فروشی های آنلاین باعث شده است که خرید راحت تر از همیشه باشد، اما این احتمال هم باید در نظر گرفته شود که ممکن است اطلاعات شخصی شما به دست افراد نااهل برسد. امنیت خرید آنلاین همگام با فروش آنلاین پیشرفت کرده است. با این حال، برای محافظت از اطلاعات شخصی خود، باید کمی سختگیرانه عمل کنید.

بخش 1. نگه داری امنیت اطلاعات 

Shop-Online-Safely-1
1. از یک کارت اعتباری که از تقلب آنلاین محافظت می شود، استفاده کنید. بسیاری از بنگاه ها پول شما را باز می گردانند، اگر شما مورد کلاه برداری قرار گرفته باشید. برای تعیین اینکه آیا کارت شما دارای چنین محافظتی است، با ارائه دهنده کارت بانکی یا کارت اعتباری خود تماس بگیرید. اگر نه، سعی کنید یکی از آنها را پیدا کنید که برای خرید آنلاین بیمه ارائه می دهد.

 • کارت های اعتباری بیشتر احتمال دارد که حفاظت از تقلب را به شما ارائه دهند.
 • برخی از بانک ها شماره کارت اعتباری یکبار مصرف را ارائه می دهند. که می تواند فقط برای یک خرید استفاده شود به طوری که حتی اگر اطلاعات شما به خطر بیافتد، نمی توان از آن دوباره استفاده کرد. اگر این یک انتخاب برای شما می باشد، از بانک خود در این رابطه بپرسید.

Shop-Online-Safely-2

2. پس از خرید، جزئیات خرید نگهداری کنید، همیشه جزئیات زمان، تاریخ، شماره رسید و تأیید سفارش را همیشه ثبت کنید. اگر نمی توانید رسد خود را چاپ کنید، تصویر را به عنوان مدرک خرید نگه دارید.
 

Shop-Online-Safely-3
3. اظهارات خود را به صورت منظم بررسی کنید. هنگام خرید آنلاین، کارت اعتباری و بدهی کارت خود را به طور مرتب بررسی کنید. پرداخت های مشکوک را پیگری کنید و پرداخت هایی که مغایر سوابق خودتان است را بررسی کنید. اگر هر چیز مشکوک را مشاهده کردید، بلافاصله از بانک یا شرکت کارت اعتباری خود در این رابطه بپرسید.

Shop-Online-Safely-4
 
4. هرگز اطلاعات بیش از حد ندهید . خرید آنلاین فقط باید با اطلاعات کارت اعتباری، آدرس و شماره تلفن انجام شود. اگر وبسایت از شما شماره امنیت اجتماعی (کد ملی) نیز درخواست کند، باید مشکوک شوید. این اطلاعات می تواند برای سرقت هویت شما مورد استفاده قرار گیرد و برای خرید آنلاین نیازی به آن نیست.

Shop-Online-Safely-5
 
5. اسکن برای نرم افزارهای مخرب. برنامه های مخرب که به صورت آنلاین دانلود می شوند، می توانند بر روی کلید های کلیدی شما نظارت داشته باشند و اطلاعات حساب شما را حتی از وب سایت های امن دریافت کنند. برنامه هایی مانند Ad-Aware را دانلود کنید و برای اسکن نرم افزارهای مخرب استفاده کنید. اطلاعات را از سایت هایی که با آن آشنا نیست دانلود نکنید. در مورد کلیک روی پیوندهای ایمیل های ویروسی احتیاط کنید.

 • همچنین سیستم عامل خود را به طور مرتب به روز کنید. بعضی اوقات به روز رسانی سیستم عامل، تهدیدات مهم امنیتی را برطرف می کند.

 Shop-Online-Safely-6
6. از کلمه عبور دشوار استفاده کنید. اگر کلمات عبور شما به خوبی طراحی نشده باشد، یک هکر می تواند آنها را حدس بزند و از اطلاعات حساب ذخیره شده برای سفارش محصولات استفاده کند. سعی کنید از کلمه عبور مختلف برای هر وب سایت استفاده کنید و از استفاده ی واژه های رایج خودداری کنید.

 • از استفاده از كلمات رایج يا اطلاعات شخصي از جمله محل تولد يا سالگردها به عنوان کلمه عبور، که هکر می تواند آن ها را پیدا کند، پرهيز كنيد.
 • این پیشنهاد همچنین برای کلمه عبور رایانه و تلفن همراه شما نیز کاربرد دارد. اگر اطلاعات شما بر روی سخت افزار شما ذخیره شود، کسی که تلفن یا رایانه شما را در اختیار می گیرد می تواند از آنها برای خرید استفاده کند. اطمینان حاصل کنید که تمام سخت افزار شما با رمز محافظت شده است و اگر دستگاه را به مدت چند دقیقه بدون نظارت رها می کنید، باید صفحه امنیتی فعال شود.

Shop-Online-Safely-7
7. اجتناب از خرید در مکان های عمومی. هیچ چیزی را در رایانه های عمومی (از جمله رایانه های موجود در کتابخانه ها) خریداری نکنید،. اگر شما چنین کاری انجام دهید، اطلاعات شخصی شما در دستگاه ذخیره خواهد شد و دیگران می توانند به آن دسترسی پیدا کنند. شما حتی باید هنگام خرید کردن با لپ تاپ خود در یک مکان عمومی مراقب باشید. کسی ممکن است اطلاعات شما را هنگام وارد کردن، ببند. یا قادر به دریافت اطلاعات از طریق یک اتصال Wi-Fi مشترک باشد.

 • اگر شما باید خرید را در مکان عمومی انجام دهید، از اینترنت تلفن همراه خود استفاده کنید. اینترنت تلفن امن تر از یک اتصال Wi-Fi عمومی است. در نظر بگیرید دانلود برنامه خرده فروشان را برای خرید

بخش 2. پیدا کردن یک وب سایت امن

Shop-Online-Safely-8
1. از فروشگاه های معتبر خرید کنید. اعتبار سنجی وب سایت که در حال کار با آن هستید، عملی  است. راه آسان برای انجام این کار این است که از کسب و کارهای شناخته شده ای که با آن آشنا هستید، خرید کنید. برخی از کلاهبردار ها وانمود می کنند که فروشگاه های بزرگ هستند، بنابراین دامین را با دقت بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که این وب سایت درست است.

 • آدرس وب را بررسی کنید تا تأیید کنید که غلط املایی وجود ندارد، مانند «Equifax» به جای «Equifax».
  وب سایت های جعلی همچنین “.com” را با یک “.net” جایگزین می کنند. برای پیدا کردن این خطاها به دقت بررسی کنید.
 • امروزه بیشتر فروشگاه های زنجیره ای اصلی با مکان های فیزیکی وب سایت دارند. این خرده فروشان باید قابل اطمینان باشند.

Shop-Online-Safely-9
2. تحقیق در مورد هویت، محل سکونت و جزئیات تماس خرده فروشان کمتر شناخته شده. مهم است هویت خرده فروشان آنلاین را که با آن آشنا نیستید، شناسایی کنید. وب سایت را برای آدرس ایمیل، آدرس پستی و شماره تلفن جستجو کنید. اگر این اطلاعات به آسانی در دسترس نباشد، باید مشکوک باشید.

هنرمندان کلاهبرداری بعید است که آدرس یا شماره تلفنشان را منتشر کنند، زیرا باعث می شود آنها ردیابی شوند. هر شرکت معتبر باید حداقل یک خط تلفن را داشته باشد. اگر در مورد یک وب سایت مطمئن نیستید، پیغام راهنمایی را بفرستید و ببینید آیا پاسخی دریافت می کنید.

Shop-Online-Safely-10
 
3. شهرت شرکت را بررسی کنید. رتبه بندی این شرکت در دفتر بهتری تجارت ها را بررسی کنید. برای مرور وب سایت ها به صورت آنلاین نگاه کنید، اما اگر نظرها بیش از حد درخشان باشند، مشکوک باشید؛ برخی از تقلب ها بازنگری های جعلی را برای تسخیر قربانیان غیرقابل پیش بینی می کنند.

Shop-Online-Safely-11
 
4. اجتناب از خرید با شرایط نامشخص. خرده فروش باید بتواند قیمت مشخصی برای محصولی که خریداری می کنید، و همچنین حمل و نقل ارائه دهد. خرده فروش نیز باید بتواند به شما بگوید دقیقا چه چیزی را به شما می دهد.

 • به عنوان مثال، از معاملات آنلاین که با پرداخت های مکرر اشتراک شما را امیدوار می کند، فرصتی برای برنده شدن دارید، اجتناب کنید.

Shop-Online-Safely-12 
5. سیاست حفظ حریم خصوصی سایت را بخوانید. شرکت های معتبر یک صفحه عمومی در مورد “سیاست حفظ حریم خصوصی” خود دارند. این نکته برای تعیین اینکه آیا این شرکت از اطلاعات شما برای چیزی غیر از خرید استفاده می کند، استفاده می شود. برای مثال، بسیاری از کسب و کارها از ایمیل شمار برای به ارسال روز رسانی ها یا فرستادن صورتحساب شما استفاده خواهند کرد. بعضی ممکن است اطلاعات شما را به اشخاص ثالث منتقل کنند.

 • حتی خرده فروشانی که بیشتر مشروع هستند، از اطلاعات شما برای ارسال “تبلیغ اسپم” استفاده می کنند. شما باید خودتان تصمیم بگیرید که آیا این چیزی است که شما مایل به زندگی با آن هستید.

 Shop-Online-Safely-13
6. فقط خرید در وب سایت های امن را انجام دهید. از خرید در وب سایت هایی که رمزگذاری Secure Sockets Layer (SSL) را انجام نمی دهند، خودداری کنید. برای بررسی اینکه وبسایت شما دارای SSL است:

 • در نماد قفل صفحه خود در نوار آدرس مرورگر خود نگاه کنید. یک قفل بسته بسته هنگام ورود به یک وب سایت با SSL ظاهر می شود.
 • حروف اول در نوار آدرس باید از “http” به “https” تغییر کند. به طور معمول این اتفاق نخواهد افتاد تا زمانی که به مرحله پرداخت برسید .
 • یک کلید شکسته نشده نیز ممکن است در یک وب سایت امن حضور داشته باشد.

 Shop-Online-Safely-14
7. یک فیلتر فیشینگ را نصب کنید. اگر مشکل در تشخیص وب سایت های بد و خوب وجود دارد، از فیلتر فیشینگ آنلاین استفاده کنید. فیلترهای مختلف فیشینگ مانند SmartScreen Filter در اینترنت اکسپلورر وجود دارد که به شما در هنگام تشخیص یک وب سایت مشکوک هشدار می دهد. SmartScreen با اکثر رایانه های جدید مایکروسافت استاندارد می شود.

Shop-Online-Safely-15
8. خود را در مورد کلاهبرداری مطلع نگاه دارید. ایمیل ها و اعلان های شبکه های اجتماعی، که برخی از آنها به نظر می رسد از شرکت های شناخته شده هستند، در اطراف اینترنت برای “فیش” برای اطلاعات خصوصی شما منتشر می شود. شرکت های مشروع، از جمله بانک ها، هرگز به شما یک ایمیل با پیوند درخواست ورود به سیستم،  و وارد کردن رمز عبور و یا اطلاعات کارت اعتباری شما ارسال نخواهند کرد.

 • هر تبلیغات ناخواسته که به نظر می رسد بیش از حد وعده داده شده مشکوک است. مثلا اگر کسی یک تبلت رایگان را به شما ارائه می دهد احتمال این است که آنها مشروع نیستند.
 • اگر این معامله ظاهرا از طریق یک خرده فروش عمده عرضه می شود، به جای پیگیری لینک در تبلیغات، به طور مستقیم از طریق وب سایت خرده فروشان خرید را پیگری کنید.
 • کلاهبرداری های معروف اغلب در اخبار مورد بحث قرار می گیرد. اخبار را تماشا کنید تا در مورد تهدیدات امنیتی فعلی مطلع شوید.