چه بانک‌هایی در ایران عضو سوئیفت هستد؟!
چه بانک‌هایی در ایران عضو سوئیفت هستد؟!Reviewed by مدیر سایت on May 31Rating: 4.0

اگر با مبادلات خارجی و تجارت بین المللی آشنا باشید و اگر سفرهای خارجی داشته اید، حتما نام سوئیفت را شنیده‌اید. سوئیفت که جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی است، معادل کلمه انگلیسی Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication است که سرنام این عبارت با عنوان SWIFT شناخته می‌شود.

کار اصلی سوئیفت جایگزینی روشهای ارتباطی غیر استاندارد کاغذی و یا از طریق Telexxدر سطح بین‌المللی با یک روش استاندارد شده جهانی بود. در واقع رسیدن به روش نوین برای دستیابی به مبادلات در سطح اروپا و آمریکا است.

در مورد تاریخچه سوئیفت گفته می‌شود به سال 1973 برمی‌گردد. در این سال با همکاری 239 بانک از سراسر اروپا و آمریکا به کار پرداخته اند. با توسعه مبادلات بانکی و توسعه روش‌های مالی و بانکی، اعضای سوئیفت در حال حاضر به 9700 بانک در 209 کشور رسیده است.

عضویت سوئیفت در ایران در سال 1364 توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شد و پس از آن چند بانک فعال در ایران به عضویت این سیستم درآمدند. در سال 1390 به دنبال وضع تحریم‌های علیه ایران عضویت در سوئیفت برای ایرانیان قطع شد. اما پس از توافق برجام در دی ماه 1394 به صورت مجدد عضویت سوئیفت برای بانک‌های ایرانی فعال شده است.

به گزارش بانک ملی ایران سوئیفت دارای مزایایی است از جمله :

1 – استاندارد

2- قابليت اطمينان

3- امنيت

4- سرعت

5-کاهش هزينه ها

6- قابليت دستيابی

7- تسویه سریع و همزمان حسابها

سوئیفت دارای پیام‌های مالی برای اعضای آن است که برخی از آن‌ها به شرح زیر دسته بندی می‌شوند.

پیام‌های گروه یک: دستور پرداخت ها و چک ها

پیام‌های گروه دو:  نقل وانتقال بین بانکی

پیام‌های گروه سه: معاملات ارزی

پیام‌های گروه چهار: وصولی‌ها

پیام‌های گروه پنج: بورس و اوراق بهادار

پیام‌های گروه شش: فلزات گران‌بها و سندیکاها

پیام‌های گروه هفت: اعتبار اسنادی، ضمانت‌نامه

پیام‌های گروه هشت: چک های مسافری

پیام‌های گروه نه: صورت‌حساب ها و مدیریت وجوه

حسین یعقوبی، مدیر کل بین‌الملل بانک مرکزی، در مصاحبه‌ای در دنیای اقتصاد از فعال بودن 29 بانک ایرانی در سوئیفت خبر داده است و ضمن تایید حواله بانکی در سیستم سوئیفت مزایای آن را برای بانک‌های ایرانی مهم دانسته است. وی همچنین افزوده است، بعد از برجام 29 بانک ایرانی 300 رابطه کارگزاری خارجی از طریق سوئیفت ایجاد کرده‌اند.

برای آشنایی با راهای ارسال پول به ایران ، نحوه ارسال پول به خارج از کشور و اطلاعات در این زمینه به پایگاه ارزان سفر مراجعه کنید و خدمات پرداخت آنلاین خارج از کشور را ببینید.