آزمون GRE، اطلاعاتی مفید
آزمون GRE، اطلاعاتی مفیدReviewed by Mahdi on May 31Rating: 4.5آزمون GRE، نکاتی مفید برای آزمونبرای پذیرش كارشناسی ارشد و دكترای بعضی رشته‌ها در آمریكا و برخی از دانشگاه‌های كانادا باید آزمون GRE را با نمره بالا بگذرانیم. اصلی‌ترین مهارت مورد نیاز این آزمون برای دانشجویان خارجی، تسلط زیاد روی زبان انگلیسی و پس از آن ریاضیات است. در ادامه سعی می‌کنیم بیشتر با زیر و بم این آزمون و چگونگی برگزاری آن آشنا شویم.

برای پذیرش كارشناسی ارشد و دكترای بعضی رشته‌ها در آمریكا و برخی از دانشگاه‌های كانادا باید آزمون GRE را با نمره بالا بگذرانیم. اصلی‌ترین مهارت مورد نیاز این آزمون برای دانشجویان خارجی، تسلط زیاد روی زبان انگلیسی و پس از آن ریاضیات است. در ادامه سعی می‌کنیم بیشتر با زیر و بم این آزمون و چگونگی برگزاری آن آشنا شویم. در این مطلب به برخی پرسش‌ها با توجه به منبع اصلی آزمون (GRE (WWW.GRE.org پاسخ می‌دهیم:

موارد امتحانی آزمون GRE چیست؟

موارد آزمون
نوع درس تعداد سوالات زمان امتیاز
ریاضی دو سری سوال 20 تایی 35 دقیقه 130-170
درك واژگان دو سری سوال 20 تایی 30 دقیقه 130-170
نوشتار تحلیلی دو یادداشت تحلیلی 60 دقیقه 6 نمره

آزمون GRE از سال 1949 در حال برگزاری است و طی این سال‌ها از امتحان كتبی کاغذی به سمت اینترنتی‌شدن رفته است.

پرسش‌های كه در بخش‌های اصلی این امتحان می‌آیند از هم قابل تفكیك هستند. بخش ریاضی 8 سوال سنجش كمی، 9 سوال حل مسئله و 3 سوال تفسیری دارد. همچنین بخش درك واژگان 6 سوال تكمیلِ متن، 4 سوال جمله‌ی هم‌ارز و 10 سوال سخت و نیازمندِ تامل بیشتر دارد. در بخش نوشتاری نیز باید دو مقاله بنویسیم. در یكی موضوعی را شرح دهیم و در دیگری ضمن باز كردن موضوع، دیدگاه‌های موافق و مخالف نسبت به آن را مطرح كنیم.

كجا اطلاعات بیشتری درباره آزمون GRE پیدا كنم؟

به نشانی www.GRE.org سر بزنید. بهترین منبع برای اطلاعات آزمون GRE وبسایت آن است.

gre-website

آیا حقیقت دارد كه موارد امتحانی آزمون GRE تغییر كرده‌اند؟

چنین چیزی اگر باشد حتما حتما خود سایت GRE.org اطلاع می‌دهد و به حرف‌های اطرافیان زیاد اهمیت ندهید.

قیمت هر آزمون GRE چند؟

قیمت ثبت‌نام هر آزمون 205 دلار است. (چیزی حدود 864 هزار تومان) البته سایت ETS كه مسئول برگزاری آزمون GRE در دنیاست، گفته كه بنا به شرایط خاص، به داوطلبان تخفیف‌های مختصری هم می‌دهد كه البته باید از كشورهایی با شرایط اقتصادی سخت باشید.

كجا امتحان دهیم؟

در بیشتر كشورهای دنیا آزمون GRE برگزار می‌شود. نگاهی به این لینك بیندازید: https://mygre.ets.org/greweb/action/RegPortal

این آزمون در ایران هم برگزار می‌شود که مکان‌های آن در همین لینک آمده است:

 

چه بخوانیم؟

پایگاه ETS نمونه تست‌هایی را به طور رایگان در اختیار داوطلبان قرار داده است. مثلا می‌توانید نمونه‌ سوالات مربوط به بخش لغات را اینجا (http://www.ets.org/gre/revised_general/prepare/verbal_reasoning)

ببینید.

 برای سوال‌های بخش ریاضی به اینجا  (http://www.ets.org/gre/revised_general/prepare/quantitative_reasoning)

و برای سوال‌های بخش نوشتار تحلیلی به اینجا (http://www.ets.org/gre/revised_general/prepare/analytical_writing) بروید.

نسخه پی‌دی‌اف (pdf) یك كتاب تمرینی در این حوزه را هم می‌توانید از اینجا (http://www.ets.org/s/gre/pdf/practice_book_GRE_pb_revised_general_test.pdf) دانلود كنید. در زمینه ریاضی به نسخه پی‌دی‌اف (pdf) مجموعه سوالات ریاضی برای آزمون GRE نیز سری بزنید و از اینجا (http://www.ets.org/s/gre/pdf/gre_math_conventions.pdf) دانلود كنید.

چه‌قدر طول می‌كشد تا برای آزمون GRE آماده شویم؟

با توجه به تلاش و سطح آمادگی ما می‌تواند از چند ماه تا بیش‌تر از یک سال زمان ببرد. پیشینه شما در زبان انگلیسی نیز بسیار مهم است. همچنین اگر رشته تحصیلی شما ریاضی فیزیك باشد مسلما برای بخش ریاضیات كمتر از سایر رشته‌ها به زحمت خواهید افتاد. البته برای گرفتن نمره كامل باید نمونه‌سوال‌های ریاضی را هم مرور كنید.

در هنگام ثبت نام آزمون GRE بدون پرداختِ هزینه اضافه بر ثبت نام GRE می‌توان اسامی چهار دانشگاه را جهت گزارش نمره تست GRE ذکر نمود. همچنین می‌توانیم اگر از نتیجه راضی نبودیم بخواهیم تا نمره را به آن چهار دانشگاهی كه مشخص كرده‌ایم ارسال نكند.

اگر بخواهیم نتیجه‌ی آزمون را به جاهای بیشتری بفرستیم باید برای هر کدام 25 دلار بپردازیم. برای اطلاعات بیشتر به این نشانی ( http://www.ets.org/gre/subject/scores/send/asr ) سری بزنید.

GRE-post-01

آزمون GRE

آزمون GRE نمره منفی دارد؟ به ماشین‌حساب دسترسی داریم؟

آزمون GRE نمره منفی ندارد. بله خود دستگاه ماشین‌حساب در اختیارمان می‌گذارد.

 

نتیجه آزمون GRE چند وقت بعد به دانشگاه مورد نظر می‌رسد؟

10 تا 15 روز بعد از روز آزمون نمرات در پروفایل‌مان هست و به دانشگاه‌های انتخابی فرستاده می‌شوند. زمان دریافت نمرات بستگی به سیاست دانشگاه در قبال دریافت نمره دارد که ممکن است که به صورت كاغذی یا CD و یا به صورت الكترونیك باشد. می‌توانیم از دانشگاه مورد نظر بپرسیم و یا به سایت ETS ایمیل بزنیم و کد 4 رقمی دانشگاه را به آنها بدهیم تا در مورد دریافت نمره به ما بگویند.

كارنامه كاغذی می‌توانم دریافت كنم؟

از پروفایل GRE خودمان در سایت ETS از کارنامه‌مان می‌توانیم نسخه‌ای چاپ كنیم یا با پر کردن و ارسال فرم Additional Score Report Request Form و پرداخت هزینه 27 دلار از ETS بخواهیم تا کارنامه کتبی برایمان بفرستد.

کلمات کلیدی :

پی پال ,پی پل ,ویزا کارت ,وقت سفارت ,خريد از آمازون ,پرداخت ارزي ,پرداخت دلاري